Wybór materiału

Odpowiedni wybór materiału ma kluczowe znaczenie dla wyglądu samej nawierzchni, a co za tym idzie – całej posesji.

Ten sam projekt można zrealizować przy zastosowaniu kostek standardowych i szlachetnych, będzie się on jednak różnił nie tylko ceną, ale też walorami estetycznymi. Widać to wyraźnie na przykładzie poniższej symulacji, w której nawierzchnia zaaranżowana jest na 2 sposoby: standardowy i “uszlachetniony”.

Jeśli zależy nam na efekcie wizualnym, warto pamiętać, że cena materiału wybranego do aranżacji otoczenia wokół posesji nie podnosi drastycznie końcowych kosztów inwestycji, zwłaszcza gdy podliczymy wydatki na budowę całego domu. Jak to sprawdzić?

Przyjmijmy, że wartość domu to 510 tys. PLN (niski i średni standard wykończenia), zaś uśredniona cena kostki wynosi 17 tys. PLN. Suma ta stanowi tylko 3,4% całości inwestycji (4,0% przy wyborze kostek Elegante i 2,7% dla kostki standardowej).

Dla porównania, rodzaj i sposób wykonania nawierzchni ma około 35% wpływu na to, jak postrzegany będzie cały dom. Mając to na uwadze, warto zastanowić się, czy aby na pewno chcemy – oszczędzając na materiale – zaoszczędzić na końcowym wyglądzie naszej posesji.


 

Cena kostki a całkowity koszt domu

Screenshot_1

Cena kostki a koszt jej ułożenia

kostka-standardowa-vs-szlachetna

Typśrednia cena za m²koszt wyłożenia 280 m² powierzchni
Standard50 PLN14 000 PLN
Colormix64 PLN17 920 PLN
Elegante73 PLN20 440 PLN