fbpx

Ogród Wystawowy w Libiążu

To drugi, po obiekcie w Łodzi, ogród wystawowy firmy Libet.
Zlokalizowany na terenie zakładu produkcyjnego w Libiążu (woj. małopolskie) obejmuje obszar 1,5 tys. mkw., z czego aż 1,2 tys. mkw. zajmują nawierzchnie brukowane i mała architektura. Na pozostałej powierzchni zasiana została soczysta zieleń, która w naturalny sposób komponuje się i podkreśla barwy oraz faktury kostek brukowych i płyt.

Strefa Alicji w krainie czarów
To najbardziej tajemnicza i jednocześnie wyrafinowana część ogrodu w Libiążu. Jak w słynnej powieści Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów” wiele tu zagadkowych zakamarków, zaskakujących kompozycji i swoistego, niepowtarzalnego uroku.
Podobnie jak mała Alicja przeniesiona przypadkiem do pełnej cudów magicznej krainy „podąża za białym królikiem”, tak zwiedzający strefę Alicji w ogrodzie wiedziony jest pragnieniem ciągłego odkrywania czekających na niego niespodzianek. Strefa Alicji jest wielokolorowa – melanże brązów i beżów miksują się z jasnymi i ciemnymi tonacjami szarości, oraz naznaczona fantazyjnymi formami – wirujące koła w różnych wielkościach łączą się w zagadkowe kompozycje, alejka wije się i kręci prowadząc po tym zaczarowanym świecie pełnym cudów i magii.

Napotykane po drodze elementy intrygują i nie zdradzają od razu swego przeznaczenia. Zastosowany w strefie Alicji materiał nawierzchniowy i rozwiązania projektowe świetnie oddają nastrój miejsca z pogranicza snu i jawy.

Strefa klasyczna
Jej oblicze ma cechy stylów prowansalskiego i włoskiego. Znajdujące się tu nawierzchnie i elementy przestrzenne wpisują się trochę w klimat rozgrzanych słońcem śródziemnomorskich pejzaży, a trochę w przepojony zapachem lawendy i ziół nastrój południowych zakątków Francji.
Charakterystyczna dla prowansalskiego krajobrazu kamienna architektura w ogrodzie Libet Design odnalazła się w postaci ogrodzenia z wejściem wykończonym łukiem, efektownych murków oporowych i przepierzeń, tarasów, szerokich schodów i podwyższeń.

Nie mogło tu zabraknąć także groty-piwniczki, bo Prowansja to kraina nie tylko lawendy i tymianku, ale i wyśmienitego wina. Natomiast swobodnie wijące się linie, wyobrażenie fontanny, betonowe donice i skrzynki na rośliny, nawierzchnie kojarzące się z nagrzaną słońcem ziemią to już elementy włoskiej klasyki, wprowadzające do obrazu całości gorącą, rozedrganą atmosferę. W tej strefie wszystko zostało ubrane w pastelowe barwy, ciepłe i naturalne niczym śródziemnomorskie pejzaże.

Strefa nowoczesna
Zdominowały ją szeroka paleta szarości oraz duże formaty płyt tarasowych i kostek brukowych zarówno na powierzchniach, jak i modułach przestrzennych.
Ten wizerunek dopełniają proste, geometryczne kształty małej architektury, dodając mu eleganckiego szlifu.

Geometryczno – szare oblicze nowoczesności nie jest tutaj ani jednolite, ani nudne. Wręcz przeciwnie – imponuje różnorodnością odcieni, bogactwem form i niestandardowych rozwiązań, sugestywną grą emocji i estetycznych wrażeń. Tutaj na własne oczy możemy przekonać się jak wiele tonacji ma szarość, bo w idealnej harmonii współistnieją zarówno jasne odcienie – popielaty, bianco carrara, beige, jak również ciemne – tytanowy, antracyt, grafit czy grigio.

Przekonują do siebie także duże wymiary kostek i płyt, które zestawiane w niebanalnych konfiguracjach tworzą przyciągające wzrok i uwagę tak nawierzchnie, jak i stopnie podwyższające czy mury i murki. Nowocześnie zaaranżowana część ogrodu w Libiążu udowadnia także, że płyty i kostki są doskonałym materiałem do budowania ławek, siedzisk, a nawet letnich wnętrz np. kuchni czy miejsca do grillowania, a elementy z betonu architektonicznego w takiej przestrzeni są świetną dekoracją.

Strefa rustykalna
Ujmuje swobodną dekoracyjnością i odwołaniami do wiejskiej stylistyki znanej z babcinego ogrodu albo wakacji za miastem. Ciepła, przyjazna, spokojna i bezpieczna – taka, o jakiej marzą rzesze zmęczonych szaloną codziennością mieszkańców miast.
Najbardziej wyrazistym akcentem rustykalnej strefy ogrodu jest tzw. sucha rzeczka, czyli namiastka strumyka zawsze szemrzącego w wiejskich ogrodach.
Jej linię brzegową imitują palisady i elementy splitowane w ciepłym odcieniu pastello, a dno wyściełają różnej wielkości otoczaki. Rzeczka swobodnie i trochę leniwie meandruje, i – jakby mimochodem – staje się osią kompozycyjną ogrodu, umownie wydzielającą fragmenty przestrzeni zaaranżowane w różnych stylach.

Strefa rustykalna emanuje ciepłem domowego ogniska, wszystko tutaj przywołuje sielskie obrazy i wspomnienia lat szczęśliwego dzieciństwa. Użyte kostki mają postarzaną i szorstką powierzchnię, a nieregularne, porowate cegły i palisady przypominają fakturę kamienia łupanego, co jeszcze silniej działa na zmysły i emocje.

zobacz wirtualny spacer

Skontaktuj się z nami

Your compare list

Compare
REMOVE ALL
COMPARE
0
Dodawanie do schowka...
Produkt został dodany do schowka.
Ten produkt jest już w schowku.
Maksymalna liczba produktów w schowku to 6.