Ruchliwe skrzyżowania i spokojne zaułki, potężne wieżowce lub urokliwe kamieniczki, nowoczesne pasaże oraz klasyczne parki czy ogrody – wygląd współczesnych miast to fascynujące połączenie rozmaitych stylów, tendencji, a nawet całych epok.
Dostosowywane od wieków do potrzeb i preferencji mieszkańców, przestrzenie miejskie cały czas stanowią prawdziwe pole do popisu dla architektów i projektantów. Nieodłącznym elementem kreowanego przez nich krajobrazu są betonowe nawierzchnie oraz elementy małej architektury. Jak zmieniają nasze otoczenie?
Kostki brukowe i inne materiały z betonu to sprawdzony sposób na skuteczne wykończenie dróg, chodników, placów, pasaży, alejek. Mają ogromy potencjał kreacyjny, a przy tym zapewniają funkcjonalność i trwałość całej realizacji. W skomplikowanym organizmie miasta nie mogą one jednak pojawiać się w sposób przypadkowy lub wynikający wyłącznie z artystycznego zamysłu.
Tu estetyka musi iść w parze z walorami praktycznymi, a każdy projekt trzeba realizować w zgodzie z przepisami prawa, ustaleniami władz lokalnych itp. Szczególnie ważne jest stosowanie się do wytycznych zawartych w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego, a dotyczących takich kwestii, jak przeznaczenie i funkcja terenu czy procentowy udział nawierzchni biologicznie czynnej.
Ten ostatni wyznacznik może decydować np. o użyciu produktów ażurowych. Do newralgicznych czynników, które trzeba mieć na uwadze, należy też charakter ruchu, jaki ma się odbywać na danym obszarze. Natomiast w lokalizacjach o charakterze zabytkowym liczą się również wytyczne konserwatorskie.
Projektowanie i dobór materiałów to w dużym stopniu sztuka realnej oceny potrzeb i możliwości. I tak, właściwe wyznaczenie szerokości ciągów komunikacji ułatwi późniejsze poruszanie się po nich, a zapewnienie dostępu pojazdów służb publicznych i ratunkowych poprawi bezpieczeństwo np. podczas publicznych zgromadzeń.
Do tego dochodzi jeszcze niezbędna troska o komfort osób niepełnosprawnych (płyty integracyjne, właściwy rodzaj nawierzchni), dostosowanie powierzchni do konkretnych form użytkowania (antypoślizgowa przy fontannach, gładka na ścieżkach rowerowych itp.) i wiele innych czynników. Współczesne wyroby betonowe oferują różnorodność rozmiarów, kształtów, faktur i kolorów, które niejednokrotnie definiują charakter konkretnych stref miejskiego krajobrazu.
Wiele miast szczyci się klasyczną zabudową swoich zaułków lub całych starówek. To idealne miejsca dla postarzanych kostek brukowych, uzyskanych podczas produkcji w wyniku obijania poszczególnych elementów. Dzięki takiemu procesowi obróbki nowoczesne rozwiązania zachowują urok wielowiekowych, nadgryzionych zębem czasu nawierzchni.
Charakterystyczna nierównomierna struktura oraz delikatne obtłuczenia idą jednak w parze z wytrzymałością i trwałością materiału. A bogactwo dostępnych wzorów, barw oraz rozmiarów pozwala na tworzenie rozmaitych aranżacji, dopasowanych do architektury otoczenia.
Kostki brukowe i płyty chodnikowe znakomicie komponują się z miejską zielenią. To w dużym stopniu zasługa bogatej palety dostępnych barw, dzięki którym ścieżki subtelnie współgrają z okoliczną roślinnością.
Taka harmonijna aranżacja jest także niejednokrotnie efektem zastosowania wyrobów, których design stanowi bezpośrednie nawiązanie do świata przyrody, np. poprzez eksponowanie struktury naturalnego kamienia (np. płyty: Trawertyn oraz Piedra) lub kształt inspirowany plastrami miodu, nawiązujące do popularnej trylinki (kostki brukowe: Hexo, Hexo Eco oraz Favo).
Warto też pamiętać o detalach, nadających parkom i ogrodom ostateczną formę oraz niezbędną funkcjonalność. Murki, schody, rabaty, palisady czy betonowe meble ogrodowe sprawiają, że miejsca te nabierają niepowtarzalnego klimatu, a jednocześnie stają się przyjazne dla użytkowników. Tak zwane elementy uzupełniające tworzą przy tym szerokie portfolio produktów, które można precyzyjnie dostosować do wyglądu całego terenu zielonego.
W bezpośrednim otoczeniu bloków mieszkalnych, biurowców i galerii handlowych nie brakuje dziś miejsc, sprzyjających integracji oraz rekreacji użytkowników. Podwórka, place, wewnętrzne dziedzińce to prawdziwe pole do popisu dla betonowych elementów małej architektury.
Imponujące kule, sześciany, donice i inne ciekawe propozycje wykorzystania betonu architektonicznego doskonale sprawdzają się w roli ław, stołów, ograniczników wjazdu itp. A ich charakterystyczny design znakomicie współgra z minimalistycznymi, obszernymi płytami, będącymi dobrym sposobem na wykończenie nawierzchni na rozległych, publicznych przestrzeniach.
Niezależnie od preferowanego stylu, zawsze warto pamiętać o przemyślanym doborze wszystkich elementów, które nadają posesji ostateczny kształt. Odpowiednio skomponowane ścieżki, podjazdy, murki, rabaty, donice czy betonowe meble ogrodowe wprowadzą do każdego miejsca niepowtarzalny klimat, a jednocześnie zapewnią użytkownikom niezbędny komfort niezależnie od pory roku.