fbpx

Przestrzeń miejska

Ruchliwe skrzyżowania i spokojne zaułki, potężne wieżowce lub urokliwe kamieniczki, nowoczesne pasaże oraz klasyczne parki czy ogrody – wygląd współczesnych miast to fascynujące połączenie rozmaitych stylów, tendencji, a nawet całych epok.

Dostosowywane od wieków do potrzeb i preferencji mieszkańców, przestrzenie miejskie cały czas stanowią prawdziwe pole do popisu dla architektów i projektantów. Nieodłącznym elementem kreowanego przez nich krajobrazu są betonowe nawierzchnie oraz elementy małej architektury. Jak zmieniają nasze otoczenie?

Projektowanie przestrzeni miejskiej: łącząc estetykę z funkcjonalnością

Kostki brukowe i inne materiały z betonu to sprawdzony sposób na skuteczne wykończenie dróg, chodników, placów, pasaży, alejek. Mają ogromy potencjał kreacyjny, a przy tym zapewniają funkcjonalność i trwałość całej realizacji. W skomplikowanym organizmie miasta nie mogą one jednak pojawiać się w sposób przypadkowy lub wynikający wyłącznie z artystycznego zamysłu.

Tu estetyka musi iść w parze z walorami praktycznymi, a każdy projekt trzeba realizować w zgodzie z przepisami prawa, ustaleniami władz lokalnych itp. Szczególnie ważne jest stosowanie się do wytycznych zawartych w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego, a dotyczących takich kwestii, jak przeznaczenie i funkcja terenu czy procentowy udział nawierzchni biologicznie czynnej.

Ten ostatni wyznacznik może decydować np. o użyciu produktów ażurowych. Do newralgicznych czynników, które trzeba mieć na uwadze, należy też charakter ruchu, jaki ma się odbywać na danym obszarze. Natomiast w lokalizacjach o charakterze zabytkowym liczą się również wytyczne konserwatorskie.

Projektowanie i dobór materiałów to w dużym stopniu sztuka realnej oceny potrzeb i możliwości. I tak, właściwe wyznaczenie szerokości ciągów komunikacji ułatwi późniejsze poruszanie się po nich, a zapewnienie dostępu pojazdów służb publicznych i ratunkowych poprawi bezpieczeństwo np. podczas publicznych zgromadzeń.

Do tego dochodzi jeszcze niezbędna troska o komfort osób niepełnosprawnych (płyty integracyjne, właściwy rodzaj nawierzchni), dostosowanie powierzchni do konkretnych form użytkowania (antypoślizgowa przy fontannach, gładka na ścieżkach rowerowych itp.) i wiele innych czynników. Współczesne wyroby betonowe oferują różnorodność rozmiarów, kształtów, faktur i kolorów, które niejednokrotnie definiują charakter konkretnych stref miejskiego krajobrazu.

Starobruk i inne klasyczne nawierzchnie

Wiele miast szczyci się klasyczną zabudową swoich zaułków lub całych starówek. To idealne miejsca dla postarzanych kostek brukowych, uzyskanych podczas produkcji w wyniku obijania poszczególnych elementów. Dzięki takiemu procesowi obróbki nowoczesne rozwiązania zachowują urok wielowiekowych, nadgryzionych zębem czasu nawierzchni.

Charakterystyczna nierównomierna struktura oraz delikatne obtłuczenia idą jednak w parze z wytrzymałością i trwałością materiału. A bogactwo dostępnych wzorów, barw oraz rozmiarów pozwala na tworzenie rozmaitych aranżacji, dopasowanych do architektury otoczenia.

Kostki brukowe i płyty chodnikowe, które nawiązują do natury

Kostki brukowe i płyty chodnikowe znakomicie komponują się z miejską zielenią. To w dużym stopniu zasługa bogatej palety dostępnych barw, dzięki którym ścieżki subtelnie współgrają z okoliczną roślinnością.

Taka harmonijna aranżacja jest także niejednokrotnie efektem zastosowania wyrobów, których design stanowi bezpośrednie nawiązanie do świata przyrody, np. poprzez eksponowanie struktury naturalnego kamienia (np. płyty: Trawertyn oraz Piedra) lub kształt inspirowany plastrami miodu, nawiązujące do popularnej trylinki (kostki brukowe: HexoHexo Eco oraz Favo).

Warto też pamiętać o detalach, nadających parkom i ogrodom ostateczną formę oraz niezbędną funkcjonalność. Murki, schody, rabaty, palisady czy betonowe meble ogrodowe sprawiają, że miejsca te nabierają niepowtarzalnego klimatu, a jednocześnie stają się przyjazne dla użytkowników. Tak zwane elementy uzupełniające tworzą przy tym szerokie portfolio produktów, które można precyzyjnie dostosować do wyglądu całego terenu zielonego.

Nowoczesne płyty chodnikowe oraz mała architektura miejska

W bezpośrednim otoczeniu bloków mieszkalnych, biurowców i galerii handlowych nie brakuje dziś miejsc, sprzyjających integracji oraz rekreacji użytkowników. Podwórka, place, wewnętrzne dziedzińce to prawdziwe pole do popisu dla betonowych elementów małej architektury.

Imponujące kule, sześciany, donice i inne ciekawe propozycje wykorzystania betonu architektonicznego doskonale sprawdzają się w roli ław, stołów, ograniczników wjazdu itp. A ich charakterystyczny design znakomicie współgra z minimalistycznymi, obszernymi płytami, będącymi dobrym sposobem na wykończenie nawierzchni na rozległych, publicznych przestrzeniach.

Niezależnie od preferowanego stylu, zawsze warto pamiętać o przemyślanym doborze wszystkich elementów, które nadają posesji ostateczny kształt. Odpowiednio skomponowane ścieżkipodjazdy, murki, rabaty, donice czy betonowe meble ogrodowe wprowadzą do każdego miejsca niepowtarzalny klimat, a jednocześnie zapewnią użytkownikom niezbędny komfort niezależnie od pory roku.

Skontaktuj się z nami

Your compare list

Compare
REMOVE ALL
COMPARE
0
Dodawanie do schowka...
Produkt został dodany do schowka.
Ten produkt jest już w schowku.
Maksymalna liczba produktów w schowku to 6.