!!MG_0131

Kostka brukowa: rodzaje, inspiracje i wzory

Kostka brukowa: rodzaje, wzory, faktury, kształty kostek Libet pozwalają na tworzenie oryginalnych kompozycji wokół domu i w ogrodzie. Kostka brukowa, zarówno chodnikowa jak i dekoracyjna, to materiał wyjątkowo funkcjonalny. Świetnie sprawdza się zarówno jako trwały materiał do budowy ciągów komunikacyjnych w przestrzeni publicznej jak i niezwykle kreatywny element do aranżacji nawierzchni o charakterze dekoracyjnym – tarasów, schodów czy ogrodów. Istnieją różne rodzaje i wzory układania kostki brukowej, dzięki czemu można zrealizować własne inspiracje i wizje.

Kwestia kształtu kostki brukowej

Kostka brukowa może występować w najróżniejszych formach, w zależności od charakteru przestrzeni, domu i wnętrza.  Najpopularniejsze kostki, o prostokątnym lub kwadratowym kształcie doskonale nadają się do tworzenia ścieżek, tarasów, ale także schodów i murków. Postarzana kostka o nieregularnym kształcie nada tworzonej powierzchni klimatu starych, średniowiecznych uliczek. Projektując elementy brzegowe warto wybrać zamiast tradycyjnych obrzeży ich ciekawszą alternatywę – Kravento to elementy w formie zaokrąglonych rombów, znakomite do wyznaczania łuków i okręgów a także do budowy schodów. To świetny materiał do delikatnego kształtowania przestrzeni na różnych poziomach w ogrodzie.

Rozmiar ma znaczenie

Ciekawy efekt osiągnąć można operując nie tylko kształtem, ale i wielkością kostki brukowej. Połączenie większych i mniejszych elementów sprawi, że powierzchnia nabierze ciekawej ale subtelnej faktury. Taka nawierzchnia posiada dyskretny urok, nie odciąga uwagi od zieleni nie stanowi też konkurencji dla budynku harmonijnie wtapiając się w otoczenie. Jeśli z kolei zależy nam podkreśleniu funkcji czy wydzieleniu stref nawierzchni warto wykorzystać materiał w kontrastowych kolorach, które stworzą wyraźny rysunek.

Kostka Brukowa – Interesujące Wzory układania

Oprócz zastosowania odpowiednich kształtów, rozmiarów i kolorów kostki brukowej, imponujący efekt można otrzymać tworząc różnorodne wzory układania, które można otrzymać wykorzystując kostki brukowe Libet Iberia. Projektanci firmy Libet opracowali 16 oryginalnych wzorów układania, począwszy od prostych kwadratowych i prostokątnych wzorów, kończąc na układach wykorzystujących nieregularne formy. Wybrane wzory układania kostki brukowej można dopasować pod dowolny fragment terenu – możliwości aranżacji i inspiracji są praktycznie niewyczerpane.

Moc kolorów

Szeroka paleta kolorów i faktur kostki brukowej umożliwia tworzenie różnorodnych, ciekawych kompozycji, dzięki czemu zarówno kostka chodnikowa jak i dekoracyjna może wyglądać ciekawie. Umiejętnie połączone kolory pozwolą skoncentrować uwagę oglądającego na detalach, na wyróżnieniu których nam zależy, a nawet optycznie powiększyć lub zmniejszyć zagospodarowaną przestrzeń. Kostka brukowa występuje zarówno w naturalnych kolorach ziemi (jasne beże i żółcienie, szarości i brązy), jak i w bardziej intensywnych barwach dla odważnych (kolory jesieni czy grafity). Aby nadać przestrzeni wyjątkowego, barwnego klimatu, warto sięgnąć po kostki brukowe o niejednolitym odcieniu, nadające powierzchni szczególnej głębi.