fbpx

Jak przygotować podbudowę?

Niedostateczne utwardzenie podłoża, źle wykonana podbudowa, nieodpowiednio dobrany materiał – wszystko to może z czasem doprowadzić do zapadania się nawierzchni i powstawania nierówności w jej obrębie.

Odpowiednia, profesjonalnie przygotowana podbudowa powinna mieć grubość 15-45 cm (w zależności od rodzaju podłoża oraz przewidywanego obciążenia) oraz składać się z kruszywa o frakcji 30-60 mm. Na podbudowie należy wykonać podsypkę o grubości 3-5 cm z piasku o frakcji do 2 mm lub mieszanki cementowo-piaskowej o proporcji ¼, ewentualnie grysu lub żwirku o grubości od 1 do 4 mm lub odsiewki kamiennej od 0 do 7 mm.

Podczas dobijania kostek ułożonych na tak wykonanej luźnej podsypce, jest ona dostatecznie zagęszczana, a jednocześnie następuje wyrównanie nawierzchni pomimo różnicy wysokości kostek, które dopuszcza norma PN EN 1338 „Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań”.

Dzięki takiej technologii wyższe kostki zostaną bardziej zagłębione w podsypce, natomiast źle przygotowane podłoże będzie się zapadać.

Podłoże musi mieć specjalnie przygotowany grunt. To ma wpływ na wytrzymałość i wodoprzepuszczalność nawierzchni. Każda droga warta jest tyle, ile jej podbudowa – podkreśla Janusz Ostęp, właściciel firmy El-San z Lublina. Dodaje również, że przy zagęszczaniu należy pamiętać o punktach wcześniejszych wykopów pod instalacje elektryczne, sanitarne czy kanalizację. W tych miejscach grunt także powinien zostać skondensowany, w innym razie opady atmosferyczne spowodują zapadanie się nawierzchni.

Skontaktuj się z nami

Your compare list

Compare
REMOVE ALL
COMPARE
0
Dodawanie do schowka...
Produkt został dodany do schowka.
Ten produkt jest już w schowku.
Maksymalna liczba produktów w schowku to 6.