Kostka brukowa: rodzaje, inspiracje i wzory

Kostka brukowa: rodzaje, wzory, faktury, kształty kostek Libet pozwalają na tworzenie oryginalnych kompozycji wokół domu i w ogrodzie. Kostka brukowa, zarówno chodnikowa jak i dekoracyjna, to materiał wyjątkowo funkcjonalny. Świetnie sprawdza się zarówno jako trwały materiał do budowy ciągów komunikacyjnych w przestrzeni publicznej jak i niezwykle kreatywny element do aranżacji nawierzchni o charakterze dekoracyjnym – tarasów, schodów czy ogrodów. Istnieją różne rodzaje i wzory układania kostki brukowej, dzięki czemu można zrealizować własne inspiracje i wizje.

Kwestia kształtu kostki brukowej

Kostka brukowa może występować w najróżniejszych formach, w zależności od charakteru przestrzeni, domu i wnętrza.  Najpopularniejsze kostki, o prostokątnym lub kwadratowym kształcie doskonale nadają się do tworzenia ścieżek, tarasów, ale także schodów i murków. Postarzana kostka o nieregularnym kształcie nada tworzonej powierzchni klimatu starych, średniowiecznych uliczek. Projektując elementy brzegowe warto wybrać zamiast tradycyjnych obrzeży ich ciekawszą alternatywę – Kravento to elementy w formie zaokrąglonych rombów, znakomite do wyznaczania łuków i okręgów a także do budowy schodów. To świetny materiał do delikatnego kształtowania przestrzeni na różnych poziomach w ogrodzie.

Inspiracje Pepito

Inspiracje Tract

Kostka brukowa Libet występuje w zróżnicowanym rozmiarze. Począwszy od małej kostki o szerokości zaledwie kilku centymetrów, po bardziej podłużną, która może dobrze komponować się mieszana z inną, mniejszą kostką. Nasza mała dekoracyjna kostka brukowa Pepito doskonale sprawdza się w budowie ścieżek ogrodowych. Kostka brukowa Tract może być inspiracją dla osób, dla osób gustujących w tradycyjnych tonacjach oraz sposobie układania kostki. Niezależnie od wyboru, wszystkie produkty Libet cechują się wysoką wytrzymałością oraz nienaganną estetyką.

Rozmiar ma znaczenie

Ciekawy efekt osiągnąć można operując nie tylko kształtem, ale i wielkością kostki brukowej. Połączenie większych i mniejszych elementów sprawi, że powierzchnia nabierze ciekawej ale subtelnej faktury. Taka nawierzchnia posiada dyskretny urok, nie odciąga uwagi od zieleni nie stanowi też konkurencji dla budynku harmonijnie wtapiając się w otoczenie. Jeśli z kolei zależy nam podkreśleniu funkcji czy wydzieleniu stref nawierzchni warto wykorzystać materiał w kontrastowych kolorach, które stworzą wyraźny rysunek.

Inspiracje Akropol

Inspirajce szlachetna kostka

Inspiracje kostka szlachetna

Kostka Brukowa – inspirujące wzory układania

Oprócz zastosowania odpowiednich kształtów, rozmiarów i kolorów kostki brukowej, imponujący efekt można otrzymać tworząc różnorodne wzory układania, które można otrzymać wykorzystując kostki brukowe Libet Iberia. Projektanci firmy Libet opracowali 16 oryginalnych wzorów układania, począwszy od prostych kwadratowych i prostokątnych wzorów, kończąc na układach wykorzystujących nieregularne formy. Wybrane wzory układania kostki brukowej można dopasować pod dowolny fragment terenu – możliwości aranżacji i inspiracji są praktycznie niewyczerpane.

Inspirajca kostka w ogrodzie

Inspiracje ciemna kostka

Inspiracje Piccola

Nasza kostka brukowa może być inspiracją dla tworzenia bardzo zróżnicowanych form. Interesujące mieszanie się wielkości kostek, układanie kostki w romb, owal czy półokręgi wypada bardzo dobrze na większej powierzchni  – np. placu przed domem. Ciekawe kompozycje stworzyć można również w ogrodzie, gdzie panuje większa swoboda w kwestii układania kostki. Ścieżki mogą być zakręcone, rozdzielone małymi przerwami, z kostki brukowej można układać niewielkie wyspy w pobliżu ścieżki, które stanowić mogą miejsce osadzenia dużej donicy.

Moc kolorów

Szeroka paleta kolorów i faktur kostki brukowej umożliwia tworzenie różnorodnych, ciekawych kompozycji, dzięki czemu zarówno kostka chodnikowa jak i dekoracyjna może wyglądać ciekawie. Umiejętnie połączone kolory pozwolą skoncentrować uwagę oglądającego na detalach, na wyróżnieniu których nam zależy, a nawet optycznie powiększyć lub zmniejszyć zagospodarowaną przestrzeń.

Kostka brukowa występuje zarówno w naturalnych kolorach ziemi (jasne beże i żółcienie, szarości i brązy), jak i w bardziej intensywnych barwach dla odważnych (kolory jesieni czy grafity). Aby nadać przestrzeni wyjątkowego, barwnego klimatu, warto sięgnąć po kostki brukowe o niejednolitym odcieniu, nadające powierzchni szczególnej głębi.

Inspiracje Piccola koło

Inspirajce chodnik

Inspiracje sciezka

Łączenie kostki brukowej w różnorodnych odcieniach oraz tonacjach wymaga pewnego zmysłu estetycznego, jednakże efekty potrafią być fantastyczne. Zdecydowanie dobrze wypada łączeniu się ze sobą dwóch lub trzech rodzajów kostki w podobnej kolorystyce ale innych odcieniach – np. w trzystopniowej skali szarości, beżu czy zabarwienia rudo-bordowego.

Interesujący jest również styl układania kostki naprzemiennie w dwóch kontrastujących ze sobą odcieniach – np. w owalu czy na chodniku. Jedna warstwa będzie ciemniejsza, natomiast drugi wyraźnie jasna.

Libet oferuje wiele odcieni, rozmiarów, oraz wielkości kostki brukowej. Aby przyjrzeć się bliżej stylom, w jakich układana jest kostka, polecamy zajrzeć do naszych katalogów online.