fbpx

Z tarasu na basen

Zewnętrzne baseny rekreacyjne przestały być już wyłącznie domeną publicznych, komercyjnych kompleksów sportowych. Coraz więcej osób decyduje się korzystać z ich walorów bezpośrednio na swoich posesjach, a widoczne ocieplenie klimatu dodatkowo sprzyja takim decyzjom. O czym warto pamiętać, planując wygospodarowanie przestrzeni na taką strefę relaksu w swoim ogrodzie?

W dobrym miejscu

Zacznijmy od lokalizacji. Jeśli nie ogranicza nas dotychczasowa infrastruktura działki, basen powinniśmy umiejscowić w dobrze nasłonecznionym miejscu. Atrakcyjnym rozwiązaniem będzie eskpozycja południowa lub – dla miłośników kąpieli w późniejszych porach – południowo-zachodnia. Wskazane jest także usytuowanie go blisko domu, a jednocześnie wyraźne osłonięcie od drogi i sąsiednich obiektów. Wielkość zbiornika powinna być dostosowana zarówno do potrzeb użytkowników, jak i do powierzchni posesji. Zbyt duży może utrudniać komunikację po jej obszarze i odstawać wizualnie od architektury budynku. Szczególnej uwagi wymagają tereny, na których występują spore różnice wysokości. W przypadku deficytu równej powierzchni, być może niezbędne okaże się zastosowanie murów oporowych.

 

Odpowiednie otoczenie

płyty gresowe Quarziti 2.0

Budowa basenu to zadanie dla fachowców, którzy najlepiej znają wymogi technologiczne i prawne, związane z taką inwestycją. Dobrze jest jednak pomyśleć o tym, jak zagospodarować jego otoczenie, by zapewnić sobie komfort i pożądane doznania estetyczne. Dlatego do wykończenia tego specyficznego elementu aranżacji zaleca się stosowanie sprawdzonych, uniwersalnych materiałów, takich jak płyty ceramiczne, a konkretnie płyty gresowe o grubości 2 cm. Przede wszystkim ich parametry techniczne gwarantują trwałość wykańczanych nawierzchni nawet w tak wymagających warunkach. Gresy są odporne na absorpcję wody, mróz, ogień, silne obciążenia,  ścieranie, działanie chloru, środków chemicznych, pleśni, mchów itp. Sprawdzają się więc doskonale w naszym klimacie, a rozmaite formy eksploatacji nie wpływają na ich walory estetyczne i użytkowe: trudno je uszkodzić mechanicznie, zaplamić, a do czyszczenia wystarczy myjka ciśnieniowa. Przede wszystkim jednak płyty są antypoślizgowe, a co za tym idzie – bezpieczne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ich uniwersalność umożliwia stworzenie spójnego wystroju nawet stosunkowo dużego obszaru. Dostępne pod postacią elementów o różnorodnych fakturach, wymiarach i kolorach chronią i zdobią powierzchnię podłóg lub ścian we wnętrzach, tworzą praktyczną strefę komfortu na tarasie,  wypełniają przestrzeń w dalszym otoczeniu budynku.

 

Wykończenie ma znaczenie

Warto też pamiętać o detalach, dzięki którym basen łączy użyteczność z estetyką. Pozornie oczywiste elementy wyposażenia, jak krawędzie, narożniki i kratki mają ogromny wpływ na finalny kształt inwestycji. Przykładowo, zastosowanie tradycyjnej kratki odwodnieniowej powoduje wizualne odcięcie tafli wody od otaczających ją ścieżek czy tarasu. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest niewidoczny odpływ, umożliwiający stylistyczne dopasowanie obrzeża basenu do innych nawierzchni na posesji.  Oczywiście, bazując na przemyślanym projekcie, każdą część wyposażenia można zgrabnie skomponować z pozostałymi. Ważne, żeby na końcu tej drogi móc w pełni korzystać z uroków tafli wody, mieniącej się w świetle słońca lub wieczornych, nastrojowych lamp.

płyty gresowe Nau

Produkty z inspiracji:

Skontaktuj się z nami

Dodawanie do schowka...
Produkt został dodany do schowka.
Ten produkt jest już w schowku.
Maksymalna liczba produktów w schowku to 6.