fbpx

FAQ

Zmiany kolorystyki wyrobów betonowych w czasie są naturalnym zjawiskiem. Ich zakres zależy od ekspozycji wyrobów oraz od intensywności oddziaływania warunków atmosferycznych.

Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki układamy nawierzchnię. Jeśli np. stosujemy przy tym dwie różne partie produkcyjne tego samego wyrobu, już na starcie prawdopodobnie będą widoczne pewne rozbieżności w barwach, a z czasem ten efekt może się pogłębiać. W takiej sytuacji dobrze jest przemyć całość myjką ciśnieniową (z dyszą rotacyjną), by usunąć brud oraz odświeżyć efekt kolorystyczny.
Warto też pamiętać o specyfice wyrobów z betonu sprawiającej, że powierzchnie poszczególnych elementów mogą w pewnym stopniu różnić się od siebie (niepowtarzalność naturalnych materiałów). Jeśli wybraliśmy produkty o szerokiej palecie odcieni (melanże colormix) zjawisko to może być widoczne jeszcze wyraźniej. Aby więc uniknąć wielkopowierzchniowych różnic w wyglądzie całej tworzonej kompozycji, należy stosować tzw. zasadę 3 palet. Polega ona na mieszaniu układanych produktów z minimum 3 osobnych palet. Dodatkowo, należy je pobierać w pionie, a nie warstwami. Dzięki temu melanże harmonijnie rozłożą się na całej aranżowanej przestrzeni, dając atrakcyjny efekt.

Impregnacja nawierzchni jest szczególnie polecana na tarasach, w częściach ogrodowych, na chodnikach, alejkach,  ścieżkach.

W przypadku cięgów jezdnych, takich jak drogi, parkingi, podjazdy, często się ją odradza, ponieważ efekt może być krótkotrwały, a miejsca najazdu kół widoczne przez wytarcie i porysowanie zaimpregnowanej nawierzchni. Docelowo wpłynie to więc na konieczność zwiększenia częstotliwości powtarzania prac.

Decydując się na impregnację wyrobów betonowych, warto pamiętać, że nie zabezpiecza ona „na zawsze”. W zależności od rodzaju wykorzystanego środka oraz intensywności użytkowania nawierzchni, czynność należy powtórzyć w okresie od kliku miesięcy do 2-3 lat.

Libet Impregnat oraz Impregnat do kostki brukowej to preparaty mające na celu zabezpieczenie hydrofobizacyjne wyrobów betonowych. W bardzo niewielkim stopniu mogą one zmienić ich odcień, jednak bez wyraźnego wpływu na estetykę ułożonej nawierzchni.

Dlatego zalecamy przed zaimpregnowaniem całej nawierzchni wykonanie próby na najmniej wyeksponowanej części.
W przypadku powtórnej impregnacji (np. po dłuższym czasie użytkowania) pamiętajmy, by zacząć od wyczyszczenia kostek czy płyt, by zapobiec utrwaleniu zalegających na nich zabrudzeń.

Oferta Libet obejmuje szeroką gamę kostek, płyt i innych elementów zabezpieczonych już na etapie produkcji specjalnym systemem ALS (Anti Liquid System).

To technologia uszczelniania wyrobu od wewnątrz celem zmniejszenia jego przepuszczalności dla wody. Dzięki temu materiał jest dodatkowo zabezpieczony przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Ponadto, poprzez redukcję przepływu płynów, wpływa na ograniczenie powstawania plam, przebarwień, wykwitów i zazielenień. Dodatkowo efekt ochrony wzmacnia zjawisko „odpychania” wody lub innych płynów od powierzchni.

Produkty chronione przez Anti Liquid System można dodatkowo zabezpieczyć, stosując specjalne impregnaty powierzchniowe (szczególnie zalecane dla kostek z kolekcji Aspero, Elegante, Monocolor i elementów systemu Maxima).

Wykwity na wyrobach betonowych są naturalnym zjawiskiem. Można z nimi walczyć domowymi sposobami, przemywając octem (kwasem octowym), a następnie spłukując wodą (czynność można powtórzyć).

Jeśli ocet okaże się niewystarczający, można też zakupić środek do usuwania wykwitów wapiennych. Preparaty takie mają w składzie mocniejsze zestawy kwasów. Należy więc stosować się do instrukcji na ich etykiecie i bezwzględnie korzystać ze środków ochrony osobistej BHP, takich jak rękawice, okulary czy maski ochronne. Zalecane jest też sprawdzenie na niewielkim, mało widocznym fragmencie, czy nie wpływają negatywnie na estetykę nawierzchni.

Nawierzchnie z kostki brukowej nie wymagają specjalnych, skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawowe działania sprowadzają się do usuwania bieżących zabrudzeń poprzez zamiatanie szczotką piasku, liści i innych naleciałości.

Wskazane jest także okresowe (1-2 razy w roku) mycie takiej nawierzchni wodą, najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej z końcówką rotacyjną. W przypadku czyszczenia poważniejszych plam warto użyć mieszkanki wody i płynu do mycia naczyń, w proporcji 3:1 (pozostawić na plamie na minimum godzinę, delikatnie spłukać i wytrzeć).

W pierwszej kolejności warto postawić na proste rozwiązania, jak przemycie całości wodą (np. z dodatkiem płynu do mycia naczyń). Nie zaleca się stosowania agresywnych związków chemicznych, ponieważ mogą one wyjałowić pierwotny kolor materiału.

Jeśli już decydujemy się na czyszczenie kostki takimi środkami, pamiętajmy, aby wykonać najpierw próbę na niewielkiej powierzchni, w mało widocznym miejscu. W niektórych przypadkach (np. przy zabrudzeniu olejem silnikowym) lepsza może okazać się wymiana kostek na nowe, najlepiej z tej samej partii produkcyjnej, jeśli pozostało na przykład kilka w rezerwie.

Zobacz także:

Skontaktuj się z nami

Dodawanie do schowka...
Produkt został dodany do schowka.
Ten produkt jest już w schowku.
Maksymalna liczba produktów w schowku to 6.