fbpx

Chwasty w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

(artykuł gościnny)
Chwasty to niechciane rośliny, które potrafią zniszczyć cały wysiłek włożony w aranżację ogrodu. Ich regularne zwalczanie stanowi jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Samosiewy i rośliny dziko rosnące szybko rozprzestrzeniają się na danym terenie, utrudniając rozwój innych roślin. Chwasty w ogrodzie – jak skutecznie się ich pozbyć? Podpowiadamy.

Chwasty – jak rozpoznać?

Niepożądane rośliny pojawiające w naszych ogrodach, na trawnikach czy chodnikach, to chwasty. Najczęściej pojawiają się w postaci traw dziko rosnących (wiechlina roczna, kupkówka pospolita) lub roślin dwuliściennych (mlecz polny, mniszek pospolity). Większość z nich charakteryzuje się agresywnym i szybkim wzrostem, zabierając innym roślinom przestrzeń niezbędną do ich prawidłowego wzrostu, utrudniając dostęp do światła czy pobieranie wody i zawartych w niej składników odżywczych. Pojawienie się chwastów w ogrodzie niweczy efekt aranżacyjny ogrodu, prowadzi do wyparcia zdrowo rosnącej trawy. Ścieżki w ogrodzie – również na nich mogą pojawić się chwasty. Jak z nimi walczyć? Warto skorzystać ze sprawdzonych i naturalnych metod.

Zwalczanie chwastów w ogrodzie

Wprawdzie walka z chwastami powinna rozpocząć się już na etapie projektowania ogrodu, jednak na każdym etapie aranżacji można podjąć próbę ich usunięcia. Warto jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Teren, który ma zostać pokryty trawą i roślinnością ogrodową, należy starannie przygotować – należy go odchwaścić i przekopać, najlepiej dwukrotnie. Co istotne i warte podkreślenia, chwasty należy usuwać wraz z korzeniami. Pozostawienie nawet niewielkich ich fragmentów może spowodować ponowne rozmnożenie niechcianej rośliny. Kluczowa przy zwalczaniu chwastów jest również systematyka. Pojawiające się chwasty należy regularnie usuwać, nie pozwalając na ich rozwój. Najlepiej wykorzystać do tego profesjonalne narzędzia – widły amerykańskie, ręczne lub motyki. Do walki z chwastami można również wykorzystać sodę oczyszczoną, ocet i kwas pelargonowy.

Ręczne usuwanie chwastów to nie jedyna naturalna metoda. Coraz popularniejsze staje się również ściółkowanie gleby. Ułożenie warstw ściółki (można wykorzystać do tego celu m.in korę, maty bambusowe, włókninę, żwir, drobne kamienie) pozwoli na odcięcie niechcianych chwastów od światła, a w efekcie – ich obumarcie. Ściółkowanie pozwala na zachowanie odpowiedniego pH gleby, pomaga w utrzymaniu wilgoci i chroni przed negatywnym skutkiem zmiennej temperatury. Wykorzystując ściółkę organiczną należy pamiętać o konieczności jej stałego uzupełnienia. W przeciwnym razie użyty materiał będzie ulegał rozkładowi.

Zwalczanie chwastów – czy na pewno warto?

Przed podjęciem decyzji o usunięciu chwastów warto zastanowić się, czy rzeczywiście będą stanowić duży problem i zagrażać innym roślinom. Niektóre chwasty, jak popularny mlecz, nie są aż tak szkodliwe. Ich korzenie nie tylko spulchniają glebę, ale również wyciągają składniki odżywcze z głębszych warstw ziemi, co również jest przydatne do wzrostu innych roślin.

Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.

Skontaktuj się z nami

Your compare list

Compare
REMOVE ALL
COMPARE
0
Dodawanie do schowka...
Produkt został dodany do schowka.
Ten produkt jest już w schowku.
Maksymalna liczba produktów w schowku to 6.