fbpx

Imprgnacja i fugowanie płyt tarasowych

IMPREGNACJA PŁYT TARASOWYCH

Impregnacja polega na nasyceniu betonowej nawierzchni specjalnym środkiem chemicznym, który nada jej właściwości zabezpieczające przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Jej efektem jest niewidoczna powłoka, która minimalizując nasiąkliwość powierzchni, redukuje wchłanianie wody oraz substancji, takich jak oleje silnikowe, tłuszcze spożywcze, napoje, kawa i alkohole, i tym samym ogranicza powstawanie plam. Ważnymi zaletami są także zmniejszenie ryzyka wystąpienia wykwitów i zazielenień, utrudnienie wzrostu mchów i chwastów. Impregnacja może również korzystnie wpłynąć na mrozoodporność płyt.

Do dobrze wykonanej impregnacji niezbędne są właściwe środki oraz poprawnie przeprowadzony sam proces impregnacji. W tym celu polecamy preparat Libet Impregnat, oparty na bazie związków fluorowych i przeznaczony do powierzchni betonowych wibroprasowanych oraz płyt wet-cast. Ma on postać białego płynu i dostępny jest w pojemnikach 2 i 5 kg. Zużycie impregnatu zależy od struktury i nasiąkliwości podłoża oraz metody nanoszenia i wynosi 150-300 g/mkw. Podczas nakładania produkt wnika w pory betonowej powierzchni. Po wyschnięciu jest niewidoczny, a wygląd zabezpieczanej nawierzchni pozostaje niezmieniony. Dzięki specjalnie opracowanej formule impregnat nie pozostawia też efektu mokrej ani śliskiej powierzchni.

Betonowa nawierzchnia wymaga dwukrotnego zaimpregnowania. Przy wykonywaniu impregnacji wskazane jest używanie rękawic, okularów i ubrań ochronnych. Podłoże powinno być czyste, suche, pozbawione kurzu i innych zanieczyszczeń. Środek impregnujący można nakładać pędzlem, wałkiem, pistoletem lub niskociśnieniowym natryskiem. Dla uzyskania właściwego efektu ochronnego ważne jest równomierne rozprowadzenie preparatu. Nie można dopuścić do wyschnięcia podłoża przed kolejnym nałożeniem impregnatu – powierzchnia jest już wtedy zabezpieczona i nie wchłania nowej dawki preparatu. Podczas zabiegu impregnacji, jak i po jego zakończeniu aż do całkowitego wyschnięcia, należy chronić nawierzchnię przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz opadami deszczu. Jest ona gotowa do eksploatacji po upływie 24 godzin.

Należy pamiętać, iż impregnację wykonujemy przed procesem fugowania, który można przeprowadzić po upływie ok. 24-48 godzin.

FUGOWANIE PŁYT TARASOWYCH

Na trwałość nawierzchni wykonanej z betonowych płyt tarasowych mają wpływ m.in. zastosowane spoiwo oraz prawidłowo wykonane fugowanie. Błędy popełnione na tym etapie prac wykonawczych mogą przyczynić się np. do odpryskiwania krawędzi poszczególnych elementów, jak też niekorzystnie wpływać na stabilność oraz przenoszenie obciążeń.

Do wypełnienia szczelin między płytami stosowane są drobny piasek płukany lub – w przypadku nawierzchni układanych metodą na sucho czy nawierzchni o znacznym spadku – preparaty żywiczne. Zaletami stosowania gotowych fug są m.in. brak ryzyka wypłukiwania się wypełnienia oraz konieczności usuwania roślin przerastających między płytami, łatwiej też utrzymać nawierzchnię w czystości – można ją zamiatać i myć mopem lub myjką ciśnieniową z dyszą rotacyjną.

Do fugowania nawierzchni z płyt tarasowych zalecamy żywiczną Fugę Libet. Jest ona odporna na wysokie i niskie temperatury oraz działanie wilgoci, a jednocześnie wyróżnia się wysoką elastycznością. Tworzy wodoprzepuszczalną i mrozoodporną powłokę, nie pozostawiając plam na powierzchni płyt. Do tego Fuga Libet jest produktem prostym w wykonaniu – nie wymaga mieszania, jest też samozagęszczalna, może być szlamowana wodą bez utraty wytrzymałości, łatwo się ją nakłada. Po zakończeniu czynności fugowania należy pamiętać o usunięciu niepotrzebnych pozostałości zaprawy. Fuga żywiczna nie znajduje zastosowania przy nawierzchniach budowanych na mokro (na wylewce z betonu). Z racji tego, że jest ona produktem przepuszczającym wodę, przenikająca przez spoiny wilgoć mogłaby destrukcyjnie wpływać na warstwę izolacji oraz kleju.

ZALETY FUGI ŻYWICZNEJ, KTÓRE DOCENIAJĄ BRUKARZE:

  • gotowa do użycia, nie wymaga mieszania,
  • możliwość fugowania na sucho,
  • możliwość szlamowania wodą bez utraty wytrzymałości,
  • zaprawy nie trzeba zagęszczać ręcznie, jest samozagęszczająca,
  • możliwość pracy przy lekkim deszczu,
  • nie pozostawia na powierzchni resztek żywicy.

ZALETY FUGI ŻYWICZNEJ, KTÓRE DOCENIAJĄ UŻYTKOWNICY NAWIERZCHNI:

  • nie nosi się na podeszwach do domu,
  • jest wodoprzepuszczalna, ale woda jej nie wypłukuje,
  • jest stabilna, nie wymaga prac poprawkowych,
  • nie zarasta chwastami.

Libet Fuga w 25-kilogramowym opakowaniu występuje w trzech kolorach: srebrnoszarym, piaskowym i bazaltowym.

vdw_840_plus-3 vdw_840_plus-4 vdw_840_plus-5 vdw_840_plus-6 vdw_840_plus-7 vdw_840_plus-9 vdw_840_plus-10

Skontaktuj się z nami

Dodawanie do schowka...
Produkt został dodany do schowka.
Ten produkt jest już w schowku.
Maksymalna liczba produktów w schowku to 6.