fbpx

Montaż płyt tarasowych na żwirze

Układanie nawierzchni bez użycia kleju, bezpośrednio na żwirze, ma wiele zalet. Nie tylko jest szybkie, ale też gwarantuje skuteczne odprowadzenie wody deszczowej. Radzimy, jak właściwie przeprowadzić taki montaż.

Kopia_Mirage_EVO_2E_Crocini_20mm_NA01 - Kopia

Decydując się na układanie płyt tarasowych bez użycia kleju, tylko bezpośrednio na żwirze, warto postawić na produkty wysokiej jakości, charakteryzujące się nie tylko pięknym wyglądem, ale też bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Przykładem mogą być płyty Libet Ceramic wykonane z gresu porcelanowego. Są one wyjątkowo trwałe, stosunkowo odporne na uszkodzenia i zaplamienia, antypoślizgowe i mrozoodporne. Bardzo ważnymi cechami, mającymi bezpośredni wpływ na montaż, są stałość wymiarów i niewielka waga pojedynczego elementu. Płyty te można układać na każdej powierzchni, niemal każdy znanym sposobem. Montaż na żwirze to metoda warta polecenia wszędzie tam, gdzie położenie tradycyjnej nawierzchni na kleju nie jest możliwe. Takie prace przebiegają szybko, a co więcej równie łatwo nawierzchnię zdemontować lub wymienić jej elementy. Szczeliny pomiędzy płytami, o szerokości 3- 5 mm, których w tym przypadku nie wypełnia się spoiną, pozwalają na swobodny spływ wody i odprowadzenie jej do gruntu. Gładką nawierzchnię i równomierne odstępy bez trudu uda się osiągnąć dzięki zastosowaniu przezroczystych przekładek.

Układanie płyty tarasowych bez użycia kleju, bezpośrednio na żwirze rozpocząć należy od właściwego przygotowania podłoża. Zdecydować się tu można na jeden z dwóch wariantów. Pierwszy z nich wykorzystuje płytę betonową, która powinna mieć zachowany spadek 1-2% w kierunku zewnętrznym. Mocuje się do niej warstwę izolacji wodoodpornej, na której następnie układa się matę ochronną. Dopiero wówczas równomiernie wysypuje się żwir o frakcji 3-6 mm, tworząc warstwę o głębokości 10-30 cm. Na niej układa się gres. Drugim sposób pomija płytę betonową. Na podłożu rozkłada się geowłókninę, a następnie wysypuje dwie warstwy żwiru o frakcji 40-80 mm (gł. 30-50 cm) oraz 0-20 mm (gł. 20-40 cm). Na nich tworzy się warstwę żwiru o frakcji 3/6 mm i głębokości 2-5 cm, na której montuje się płyty ceramiczne.

Tak przeprowadzony montaż płyt tarasowych zagwarantuje nam równą, estetyczną nawierzchnię, która nie straci swoich walorów podczas użytkowania.


Nie tylko płyty tarasowe. Zobacz taras z kostki brukowej.

Skontaktuj się z nami

Dodawanie do schowka...
Produkt został dodany do schowka.
Ten produkt jest już w schowku.
Maksymalna liczba produktów w schowku to 6.