fbpx

Trwała i estetyczna nawierzchnia na lata – 5 zasad

Brukowane nawierzchnie stanowią zarówno użytkowy, jak i estetyczny element przestrzeni.

Brukowane nawierzchnie stanowią zarówno użytkowy, jak i estetyczny element przestrzeni. Adekwatnie zaprojektowany wzór oraz harmonijnie dobrana kolorystyka płynnie wpiszą się w aranżację ogrodu i uwypuklą jej atuty. Aby jednak nawierzchnie z kostek brukowych czy płyt tarasowych prezentowały się efektownie oraz funkcjonowały bezawaryjnie przez długi czas należy wybierać materiały dobrej jakości, przestrzegać zasad ich montażu, a poszczególne etapy wykonywać z dbałością o detale. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie przedstawione poniżej.

ZASADA NR 1 – ROBOTA DLA FACHOWCA

Prawidłowo, zgodnie ze sztuką brukarską, wykonana nawierzchnia to podstawa jej długiego użytkowania. Błędy popełnione na etapie układania często są trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe do usunięcia. Zawsze też wiążą się ze stresem właścicieli oraz niemałymi kosztami. Dlatego ułożenie nawierzchni wokół domu wygodnie i bezpiecznie jest zlecić profesjonalnej ekipie wykonawczej. Wiedza, umiejętności oraz doświadczenie jej pracowników będą najlepszą gwarancją sprawnie i przede wszystkim właściwie oraz dokładnie wykonanej usługi. Libet rekomenduje firmy brukarskie, które mogą pochwalić się Certyfikatem Autoryzowanej Firmy Brukarskiej Libet. Taki dokument potwierdza bowiem, że pracownicy przeszli szkolenia teoretyczne i praktyczne przeprowadzone przez ekspertów Libet, a także mają doświadczenie w wykonywaniu nawierzchni z naszych produktów.

ZASADA NR 2 – ZASADA 3 PALET I 1 PARTII

Stosowanie zasady 3 palet pozwoli uniknąć widocznych różnic kolorystycznych przy układaniu nawierzchni z produktów grupy Colormix, a tym samym pomoże w uzyskaniu równomiernego rozłożenia melanży kolorystycznych na całej nawierzchni. Polega ona na losowym pobieraniu kostek jednocześnie z trzech palet – najlepiej tak dobranych, by reprezentowały odmienną gamę kolorystyczną – przy jednoczesnym wybieraniu kostek w pionie a nie warstwami.

Technologia produkcji kostek z grupy Colormix, której efektem jest charakterystyczne, spontaniczne rozłożenie kolorów odwzorowujące naturę sprawia, że między paletami tego samego produktu mogą wystąpić znaczne różnice kolorystyczne wynikające z przewagi jednego z wykorzystanych barwników. Wówczas, układając warstwę za warstwą z jednej palety niemal na pewno powstaną wyraźnie odcinające się różnice kolorystyczne na ułożonej nawierzchni. W celu uniknięcia tego efektu należy – jeszcze przed rozpoczęciem prac brukarskich – wybrać min. 3 palety najbardziej różniące się kolorami. Układając jednocześnie z kilku wyselekcjonowanych palet, a także dobierając kostki w pionie a nie warstwami, uzyskamy równomierny rozkład barw, który jest charakterystyczny dla tej grupy produktowej i stanowi o jej niezwykłych walorach estetycznych.

Rekomendujemy ponadto, aby wykorzystywane produkty pochodziły z jednego zakładu i najlepiej tej samej partii. Niejednorodność kolorystyczna jest naturalną właściwością betonowych kostek brukowych. Do ich produkcji używane są surowce mineralne, takie jak piasek, cement i różnorodne kruszywa, których odcienie mogą nieznacznie się różnić. Ma to wpływ na ostateczną barwę produktu i powoduje, że kolory kostek z różnych serii produkcyjnych nie są identyczne. Zasada ta dotyczy nie tylko produktów z grupy Colormix, ale praktycznie wszystkich materiałów nawierzchniowych.

ZASADA NR 3 – ODPOWIEDNIE FUGOWANIE

Ważnym etapem prac wykonawczych, z punktu widzenia trwałości i estetyki brukowanych nawierzchni, jest spoinowanie (fugowanie). Spoina jest elementem, który m.in. zapewnia stabilność kostek i płyt oraz współpracuje przy przenoszeniu obciążeń. Przy układaniu nawierzchni należy zachować równe odstępy (fugi) między kostkami – w przypadku chodników, alejek, tarasów itp. wynoszą one 2-3 mm, podjazdów, wjazdów, nawierzchni drogowych 3-5 mm, a między płytami tarasowymi – 7-15 mm. Nie zachowanie tych dystansów skutkuje zbyt ciasnym ułożeniem nawierzchni, co w trakcie użytkowania może doprowadzić do wyszczerbień czy odprysków. Do wypełnienia fug, w zależności od technologii układania, używa się drobnego piasku płukanego albo fugi żywicznej. Granulacja piasku nie powinna być większa niż 0-2 mm, powinien on być suchy i pozbawiony domieszek gliny oraz zabrudzeń. Fuga żywiczna jest wygodnym materiałem wykończeniowym i sprawdza się na nawierzchniach o niewielkim obciążeniu ruchem.

ZASADA NR 4 – PRZECZEKAĆ BIAŁE WYKWITY

Osady wapienne w postaci białych wykwitów na nawierzchni z betonowych kostek są zjawiskiem naturalnym. Z reguły jest to efekt procesów fizykochemicznych zachodzących w betonie podczas jego wiązania i twardnienia w zmiennych warunkach atmosferycznych. Niekiedy jednak mogą wystąpić na skutek nieprawidłowo wykonanej podbudowy. Wykwity są jedynie czasowym obniżeniem estetyki, nie niszczą nawierzchni i nie wpływają na jej eksploatację. Pojawiają się krótko po wybrukowaniu, a ich samolikwidacja następuje po kilku miesiącach (w zależności od intensywności użytkowania oraz warunków wodno-gruntowych proces ten może zachodzić od kilku do kilkunastu miesięcy po ułożeniu). Wykwity można też próbować usunąć metodą mechaniczną – piaskowaniem lub/i szlifowaniem powierzchni kostek, albo metodą chemiczną – ługowaniem niskoprocentowymi roztworami kwasów nieorganicznych i organicznych (np. 1-2% roztworem kwasów solnego, octowego lub mrówkowego). Ługowanie można wykonać poprzez kilkukrotne zmywanie fragmentów nawierzchni z wykwitami albo poprzez ułożenie na nich i pozostawienie na kilka godzin kompresu ze szmat nawilżonych roztworem ługującym. Należy przy tym pamiętać o bieżącym sprawdzaniu stanu nawierzchni pod kompresem w celu kontroli przebiegu całego procesu. Zbyt mocno nawilżony materiał, nierównomierne jego przyleganie, bądź zbyt długi czas ługowania mogą doprowadzić do uszkodzenia kostek. Decydując się na taką metodą należy najpierw wykonać próbę na mniejszej powierzchni, najlepiej w miejscu, które na co dzień nie jest eksponowane. Na koniec nawierzchnię należy dokładne umyć dużą ilością wody z detergentami. Trzeba jednak pamiętać, że skuteczność zarówno metody mechanicznej, jak i chemicznej nie zawsze jest zadowalająca i nie są one obojętne dla betonu.

ZASADA NR 5 – CZYSTOŚĆ NA CO DZIEŃ

Nawierzchnie z kostek brukowych i płyt tarasowych nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych (wyjątek stanowi impregnacja płyt tarasowych). Jednak trzeba o nie dbać i nie dopuszczać do trwałych zanieczyszczeń czy uszkodzeń. Pielęgnacja tarasu, ścieżek czy podjazdów polega na regularnym ich zamiataniu, a w razie potrzeby zmywaniu wodą, jak również regularnym usuwaniu roślin przerastających między kostkami i uzupełnianiu fug z piasku. Do mycia można użyć myjki ciśnieniowej ze specjalną przystawką rotacyjną. W przypadku plam, np. z oleju czy innych substancji, warto zastosować mieszankę wody i płynu do mycia naczyń (w proporcji jedna część płynu i trzy części wody). Po naniesieniu na plamę należy ją pozostawić na min. godzinę, a następnie delikatnie spłukać i wytrzeć. Nie polecamy stosowania chemicznych środków przeznaczonych do czyszczenia powierzchni kostki brukowej. Nigdy bowiem nie możemy przewidzieć czy np. pod wpływem substancji zawartych w preparacie kostka nie odbarwi się.

Skontaktuj się z nami

Dodawanie do schowka...
Produkt został dodany do schowka.
Ten produkt jest już w schowku.
Maksymalna liczba produktów w schowku to 6.