fbpx

Wędrując pośród zieleni – jak stworzyć estetyczne i praktyczne ścieżki w ogrodzie?

W umiejętnie zaprojektowanym ogrodzie na równi z ciekawym efektem wizualnym powinny znajdować się praktyczne rozwiązania. O wygodne przemieszczanie się wśród zieleni zadba skrupulatnie zaprojektowana i solidne wykonana sieć estetycznych i bezpiecznych ścieżek. W jaki sposób wytyczyć przebieg szlaków komunikacyjnych w ogrodzie, tak, by nie zaburzyć jego naturalnego piękna? Oto kilka prostych i sprawdzonych wskazówek.

Zielony szlak

Ogrodowe ścieżki mają na celu tak ułatwić nam przemieszczanie się wśród zieleni, jak i chronić roślinność przed zadeptaniem. Dlatego też ważne jest, aby stworzyć solidne podłoże dla najczęściej użytkowanych szlaków. Po pierwsze, ścieżki nie powinny znajdować się nieopodal rozległych drzew i szybko rosnących roślin, gdyż ich rozrastające się korzenie mogę z biegiem czasu naruszyć lub trwale zniszczyć nawierzchnię. Kształt ścieżki (prosty, kręty lub ażurowy) zależy tylko od naszych osobistych preferencji. W ogrodach minimalistycznych i nowoczesnych najlepiej sprawdzą się proste linie, z kolei ogród rustykalny to doskonałe miejsce dla zawiłych szlaków. Możemy również ułożyć ścieżkę z elementów, które wraz z zielenią trawnika stworzą geometryczny wzór. W ten sposób nawet bardzo skromny ogród zyska wyrazisty i jednocześnie praktyczny akcent. Przygotowując podłoże do ułożenia ścieżki na trawniku ważne jest, by wykopać nieduże zagłębienia w kształcie dobranych materiałów, które wzmocnią ich osadzenie się w gruncie. Jeśli decydujemy się na inną metodę, np. ułożenie na piasku i żwirze, najpierw należy wykorytować podłoże, a następnie wysypać je danym surowcem i dopiero na nim układać elementy nawierzchniowe.

Decco_Colormix_Vertigo Lungo

Wybrany materiał powinien jak najlepiej wtapiać się w okoliczną naturę, będąc jednocześnie solidnym i wytrzymałym podłożem dla naszych stóp. Dlatego też doskonałym wyborem staną się płyty z kolekcji Libet Ceramic. Te oryginalne, włoskie gresy porcelanowe odznaczają się bardzo dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz mają antypoślizgową powierzchnię. Występują one w trzech wariantach – przypominającym przecierany beton, jak i imitującym naturalny kamień oraz rysunek litego drewna. Dzięki temu bez problemu dopasujemy je do stylu, w jakim zaprojektowany został nasz ogród. Co ważne – można je montować bezpośrednio na trawniku, na piasku oraz żwirze, przez co stworzenie sieci wymarzonych ścieżek stanie się zadaniem prostym i nie zabierającym dużo czasu. Ponadto z użyciem produktów Libet Ceramic wykończymy również taras, schody i nawierzchnię wokół domu, co pozwoli zachować spójność stylistyczną posesji. W przypadku krętych ścieżek doskonale sprawdzą się kostki Piccola z kolekcji Libet Decco Elegante lub Colormix oraz Romano z linii Libet Decco Antico, które dzięki trapezowemu kształtowi pozwolą na stworzenie skomplikowanych wzorów czy układów. Bogata kolorystyka tych produktów umożliwia zaprojektowanie bajecznych kompozycji, których piękno dodatkowo podkreśli szlachetne kruszywo z jakiego wykonane zostały te produkty.

Ścieżki ogrodowe pozwolą nam zarówno bezpiecznie przemieszczać się wśród przydomowej zieleni, jak i pomogą zachować estetyczny trawnik. Dlatego też stworzenie odpowiedniej sieci szlaków przyniesie korzyści zarówno nam, jak i uprawianym przez nas roślinom.

Skontaktuj się z nami

Dodawanie do schowka...
Produkt został dodany do schowka.
Ten produkt jest już w schowku.
Maksymalna liczba produktów w schowku to 6.